Sadzīves atkritumu apjoms Eiropā pieaug vidēji par 5 % gadā. Arī iedzīvotāju daudzums un resursu patēriņš katru gadu pieaug. Taču mūsu Zemes dotā apdzīvošanai piemērotā teritorija nemainās. Plastmasas maisiņš vai auduma soma iepirkumiem? Šķiet, ka izvēle ir pašsaprotama un jau sen kļuvusi par neatņemamu ikdienas ieradumu. Kā uzsverSamsung “Solve for Tomorrow” iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte: “Atkritumu daudzums pasaulē patlaban ir milzu problēma. Neliela paradumu maiņa ikdienā var būtiski to samazināt.”, bet, vai savus iepirkšanās paradumus mainījuši un gatavi mainīt pietiekami daudz cilvēku?
“Tas ir dzīves veids. Mazie solīši ikdienā, kas palīdz saaudzēt vidi un izdarīt mums apzinātākas izvēles.”
atzīst Cēsu beziepakojuma veikaliņa “Ieber.lv” īpašniece Agnese, kura, lai popularizētu dabai draudzīgākus iepirkšanās paradumus,kā arī veicinātu “Ieber.lv” – Cēsu zaļā dzīvesveida vēstniecības – atpazīstamību, sadarbībā ar “Vidzemes inovāciju programmas studentiem” (VIPs) izstrādā publicitātes aktivitāšu plānu. “Mēs radām pārmaiņas, nevis tikai sakām, ka tās vajadzīgas!”, tā par darbu pie uzņēmuma “Ieber.lv” dotā izaicinājuma “Ieber prieku!” saka komandas “Augsne” dalībniece Jolanta.
Pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma Vidzemē SIA “ZAAO” un Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” speciālisti iesaka kā varam padarīt savus iepirkšanās paradumus dabai draudzīgākus. Ar ko sākt?
Sastādi iepirkumu sarakstu! Saraksts noderēs, jo īpaši dodoties iegādāties pārtiku – tas ļaus neizdarīt spontānus pirkumus. Katru gadu Latvijā pārtikas atkritumos nonāk 600-700 tūkstoši tonnas. Daļa no tiem rodas tieši spontāno pirkumu rezultātā.
Ņem līdzi savu maisiņu iepirkumiem – visām iepirkšanās vajadzībām izmanto atkārtoti lietojamus auduma maisiņus. Ieteikums – ja regulāri aizmirsti auduma maisiņu mājās, glabā to automašīnā vai iegādājies salokamo maisiņu un vienmēr turi to somā, vai izmanto kā atslēgu piekariņu. Ik gadu Latvijas tirgū tiek izplatīti aptuveni 3 miljoni plastmasas iepirkumu maisiņu. Plastmasas atkritumi veido lielāko daļu no kopējās atkritumu masas.
Pērc produktus iepakojumos, kas ir pārstrādājami, vai vēl labāk – bez iepakojuma! Apmēram 30 % no sadzīves atkritumiem sastāda iepakojums.Ja tuvākajā apkārtnē nav pieejams beziepakojuma veikals, tad noteikti atradīsi kādu nelielu piemājas veikaliņu vai produktu stendu, kur var uzpildīt savu trauku gan ar beramiem, gan izlejamiem produktiem.
Izvēlies vietējo – pērkot vietējo ražotāju produkciju, būs labums gan Tev, gan visai Latvijai. Neraugoties uz naudu, kas paliek Latvijā, jebkuram produktam ir savs dzīves cikls. Piemēram, lai iepakots kartupeļu kilograms no Polijas nonāktu veikala plauktā, tas tiek rūpnieciski novākts, transportēts, iepakots. Svarīgi, ka iepakojums parasti tiek ražots vēl citur. Tas pats kartupeļu kilograms pie zemnieka vietējā tirdziņā būs dabai krietni draudzīgāka izvēle, jo patērētie resursi, lai no lauka nokļūtu jūsu maisiņā, ir ievērojami mazāki. Cik dabas resursus ietaupītu, ja pie tā paša zemnieka iegādātos arī burkānus, bietes un citus labumus? Varbūt, laiks apzināt vietējos zemniekus, ražotājus un tirdziņu norises laikus?
Kā atklāj viena no komandas “Augsne” dalībniecēm:
“Apzināmies, ka pašas veidojam savu nākotni. Lai mums pašiem būtu patīkami dzīvot šajā pasaulē, mums jādara viss, lai mēs atstātu pēc iespējas mazāku ietekmi uz vidi.”
Tāpēc iedarbīgākais ieradums no visiem būs apzināti veidot un ievērot dabai draudzīgos iepirkšanās paradumus, izvērtējot, ko vēl savā ikdienā vari padarīt dabai draudzīgāku. Tu kā pircējs esi tas, kurš nosaka piedāvājumu. Lai par ieradumu kļūst iespēju meklēšana – ja izvēlēsies vietējo produktu, kas audzēts bioloģiski vai radīts domājot par vides ilgtspēju, vaicāsi tirgotājiem pēc iespējas iesvērt savā traukā – risinājums tiks atrasts un nākamajā reizē, iespējams, tirgotājs to piedāvās jau pats!
Projekta partneri: Vidzemes Augstskola, Valmieras Attīstības aģentūra, Ventspils Augstskola. ERAF līdzfinansēts projekts “Vidzemes inovāciju programma studentiem – VIPS” Nr. 1.1.1.3/21/A/009
Informāciju sagatavoja:
Līga Vilcāne
VIPs komunikācijas speciāliste
[email protected]